Prawidłowa higiena bezpośredniego otoczenia noworodka i małego dziecka ma szczególne znaczenie dla jego zdrowia, bezpieczeństwa oraz prawidłowego rozwoju. Powinna ona dotyczyć zarówno pościeli, ubrań malucha, jak i jego zabawek. Jednak szczególna uwaga powinna być wykazana w trosce o zachowanie wysokiej czystości butelek i smoczków.

Prawidłowa pielęgnacja butelek i smoczków a zdrowie dziecka

Z uwagi na bezpośredni kontakt ze śluzówkami malucha, butelki i smoczki powinny być zawsze nieskazitelnie czyste. Mogą one bowiem stanowić potencjalne ryzyko związane z rozwojem patogenów chorobotwórczych i infekcji. Na ich powierzchni mogą się bowiem znajdować resztki jedzenia lub śliny dziecka, które są doskonałą pożywką dla drobnoustrojów, które mogą powodować biegunkę czy groźne zatrucia pokarmowe. Codzienna pielęgnacja jest zatem szczególnie istotna, a wielu rodziców zastawiania się nad tym: w jaki sposób i czym myć butelki i smoczki? 

Na co należy zwrócić uwagę podczas pielęgnacji butelek i smoczków?

Aby można było utrzymać butelki i smoczki w należytej czystości należy zawsze usuwać resztki jedzenia lub mleka zaraz po zakończeniu karmienia dziecka. Czynność ta jest łatwiejsza gdy przedmioty zostaną uprzednio zalane gorącą wodą oraz pozostawione do namoczenia. Ponadto, podczas wyboru i zakupu butelek warto zwracać uwagę na ich kształt. W tym wypadku polecane są przede wszystkim butelki o prostej i klastycznej formie. Warto bowiem pamiętać o tym, ze wszelkie nietypowe kształty mogą znacznie utrudniać utrzymanie butelki w należytej czystości.                      

Pielęgnacja butelek i smoczków a wiek dziecka

W zależności od wieku dziecka butelki i smoczki mogą być czyszczone nieco odmiennie. W pierwszym półroczu życia dziecka wymagane jest zachowanie wysokiej sterylności wymienionych produktów. W tym celu można wykorzystać płyn do mycia butelek i smoczków. Wśród nich wymienić należy najbrzydziej tradycyjną metodę z wykorzystaniem wrzątku czy też używanie nowoczesnych urządzeń. Mogą to być na przykład wolnostojące sterylizatory zasilane energią elektryczną lub niewielkie przystawki umieszczane w kuchence mikrofalowej. Ponadto, podczas sterylizacji można używać specjalistyczne tabletki do odkażania lub też małe urządzenia emitujące promieniowanie UV. Po upływie sześciu miesięcy, o ile nie ma medycznych przeciwwskazań, ze sterylizacji można zrezygnować, lecz nadal należy korzystać ze specjalistycznych płynów, które są przeznaczone do pielęgnacji butelek i smoczków. Takie produkty mają unikalny skład, który z jednej strony zapewnia wysoką skuteczność, a z drugiej – bezpieczeństwo dla zdrowia malucha. Produkty te są hipoalergiczne, łatwo się wypłukują oraz skutecznie usuwają zanieczyszczenia, w tym trudne do usunięcia białka mleka. Na rynku dostępne są tego typu specjalistyczne produkty, które oferowane są przez wielu topowych producentów. Akcesoria dla dziecka raczkującego można z powodzeniem myć ręcznie lub w zmywarce, pod warunkiem, że są one do tego przeznaczone i posiadają stosowne oznaczenia, a zmywarka utrzymywana jest w należytej czystości. Ponadto, niezależnie od wieku dziecka należy starannie płukać butelki i smoczki pod bieżącą wodą oraz unikać wycierania akcesoriów, lecz pozostawiać je do samodzielnego wyschnięcia.                     

Zobacz także https://xlblog.pl

Author

Comments are closed.

Pin It zobacz zobacz zobacz