Ściany we wnętrzach wcale nie muszą być ani gładkie, ani jednolite. Istnieje wiele sposobów na uzyskanie różnej faktury lub wzorów na ścianach. Mogą być tapety, naklejki, czy odpowiednie wzory wykonane za pomocą gipsu. Niedocenianą metodą są też szablony dekoracyjne, a to tani i łatwy sposób na wzorzyste ściany.

Co to są szablony dekoracyjne?

W sklepach z materiałami do wykończenia wnętrz można zakupić różnego rodzaju szablony dekoracyjne, czyli wzorniki dzięki którym można odbić wybrany wzór na ścianie. Do wyboru są szablony naklejane lub nie, wykonane z papieru, grubszej tektury lub nawet plastiku.

W zależności od materiału, z jakiego jest wykonany szablon, można go używać raz, kilkakrotnie lub praktycznie bez ograniczeń. Najmniej trwałe są naklejane papierowe szablony dekoracyjne. Zwykle można je użyć 1 lub 2 razy, za to pozwalają dużo dokładniej nanieść dowolny wzór. Dlatego warto je wybrać w przypadku skomplikowanych wzorów lub ścian, które nie są idealnie gładkie.

Jak można wykorzystać szablony dekoracyjne?

Szablony malarskie najczęściej wykorzystuje się do ozdabiania ścian. Można dzięki nim stworzyć na ścianie gęsty wzór przypominający rustykalną tapetę, lub udekorować powierzchnię jedynie punktowo. Świetnie sprawdzą się także by w wizualny sposób odciąć przykładowo dwie strefy funkcjonalne w pomieszczeniu.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by szablony wykorzystać w mniej typowy sposób. Można dzięki nim odmienić oblicze starych, zniszczonych mebli, lub nadać indywidualny charakter różnego rodzaju bibelotom. Zamiast kupować nowe drzwi do pokoju lub fronty do kuchni można je przemalować i ozdobić za pomocą wzorników. Stosując odpowiednie farby można nawet stworzyć unikalne tekstylia do własnego mieszkania: poduchy, koce czy zasłony.

Jak nanieść wzór dzięki szablonom?

Nanoszenie wzorów dzięki szablonom dekoracyjnym nie jest trudne, ale wymaga wprawy. Na początek warto skorzystać z naklejanych szablonów lub ograniczyć się do niezbyt gęstego, protego w formie wzoru.

By odbić wzór na ścianie wystarczy umieścić wzornik w wybranym miejscu, starannie go przymocować i pomalować jego wnętrze farbą. Mniejsze kształty można spróbować nanosić bez mocowania szablonu do ściany, jednak przy większych lub bardziej skomplikowanych lepiej poświęcić chwilę na stabilne umocowanie wzornika w odpowiednim miejscu na ścianie.

Oprócz mocowania i wyboru wzoru ważna jest też farba, powinna być dość gęsta i szybko schnąć. W przeciwnym przypadku po odklejeniu wzornika może się okazać, że namalowany wzór okalają nieestetyczne zacieki.

Więcej informacji znajdziesz na stronie szablony dekoracyjne.

Author

Comments are closed.

Pin It onraby.com loki.com.pl https://artexint.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-i-ogrodowy-sekret-przytulnych-wieczorow-na-swiezym-powietrzu/