W dobrych sklepach rowerowych znaleźć można buty SPD, które przeznaczone są do pedałów zatrzaskowych, jak i również można wybrać modele ze zwykłą podeszwą. We współczesnym kolarstwie wykorzystywane jest głównie to pierwsze rozwiązanie.

Jak wygląda podział butów SPD?

Popularne buty SPD najłatwiej podzielić na buty MTB i klasyczne buty szosowe. Te pierwsze przeznaczone są oczywiście do pedałów górskich. Znakiem charakterystycznym jest przede wszystkim metalowy blok. W butach szosowych najczęściej stosowany jest z kolei plastikowy blok. Po zatrzaśnięciu się obuwia na pedale można liczyć na pewne i stabilne połączenie.

System SPD zapewnia zdecydowanie lepszą efektywność pedałowania i doskonałe trzymanie stopy. Większość modeli umożliwia wyregulowanie na stałe pozycji pedałów. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że każdy może je dopasować do siebie.

Czym wyróżniają się buty szosowe?

Buty SPD szosowe jak łatwo się domyślić posiadają mocowanie na popularne bloki szosowe (zazwyczaj na 3 śruby). Jeżeli chodzi o zapięcie to większość producentów stawia na zwykłe rzepy albo klamry. Z miesiąca na miesiąc coraz większą popularność zdobywają specjalne pokrętła BOA. Po długiej przerwie do mody powracają klasyczne sznurówki, które wbrew pozorom spotkać można także u zawodowych kolarzy.

Szosowe buty SPD są sztywne i dość lekkie. Dzięki sztywniej podeszwie można liczyć na dobry transfer mocy. Buty szosowe niestety nie posiadają bieżnika, dlatego też mogą pojawić się mniejsze lub większe problemy z chodzeniem. Problemy pojawiają się zwłaszcza w sezonie zimowym, kiedy trzeba przejść po lodzie.

Buty SPD pod bloki MTB – co trzeba wiedzieć?

Osoby, które chcą skorzystać z dobrodziejstwa systemu SPD bardzo często sięgają po buty MTB, które w swojej klasie nie mają sobie równych. Jest to dobry wybór przede wszystkim dla tych rowerzystów, którzy w obuwiu rowerowym chcą również poruszać się po drodze.

Znakiem charakterystycznym butów górskich jest nie tylko bieżnik, ale również to, że są mniej sztywne. Warto wspomnieć również o tym, że buty MTB są zdecydowanie bardziej wytrzymałe, dlatego też służyć mogą nawet kilka sezonów. Solidna i wytrzymała konstrukcja znacząco zwiększa ochronę przed przypadkowymi uderzeniami.

Nowoczesne buty SPD pod bloki MTB doskonale sprawdzą się w mieście. Wielu producentów oferuje buty rowerowe, które mają wygląd zwykłych tenisówek. Bloki są umiejętnie schowane pod specjalnymi zaślepkami.

Więcej informacji znajdziesz na stronie buty spd.

Author

Comments are closed.

Pin It zobacz wiecje https://absenting.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-twoja-oaza-ciepla-w-chlodne-dni/ https://aaron.net.pl/magiczny-klimat-tarasu-sekret-stojacy-za-ogrzewaczem-gazowym/