Orzeszki ziemne, wdzięcznie nazywane też fistaszkami są bardzo popularną przekąską. Ściągamy je jednak ze sklepowych półek głównie ze względu na smak, a mało kto zdaje sobie sprawę z ich właściwości odżywczych.

Czy orzechy ziemnne są zdrowe?

Orzeszki ziemne, o ile wybierzemy wersję bez zbędnych dodatków, jak sól, czy, o zgrozo, panierka, mogą stanowić świetne uzupełnienie diety. Fistaszki są bowiem bogate w mnóstwo wartości odżywczych i wykazują właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, a nawet przeciwgrzybicze. Ponadto dzięki wysokiej zawartości błonnika korzystnie wpływają na pracę jelit, a zawarty w nich potas może obniżać ciśnienie tętnicze krwi. Należy jedynie pamiętać, by spożywać je w racjonalnych ilościach, ponieważ są produktem wysokowęglowodanowym i choć świetnie wpływają na nasze zdrowie, to gorzej na jeansy. 

Koniecznie przeczytaj zanim włączysz orzeszki ziemne do swojej diety!

Składniki odżywcze zawarte w fistaszkami z reguły dobrze wpływają na organizm człowieka. Zalecane jest włączenie ich do codziennego jadłospisu w umiarkowanych ilościach i nieprzetworzonej formie. Nawet cukrzycy mogą pozwolić sobie na garstkę fistaszków do ulubionego serialu, gdyż mają one bardzo niski indeks glikemiczny. Nim jednak dorzucisz je do sałatki lub ciasta, upewnij się, że ani Ty, ani nikt z domowników, nie jesteście uczuleni na orzeszki ziemne, wszakże należą one do ośmiu najsilniejszych alergenów. Jedzenie fistaszków nie jest także wskazane w przypadku niektórych chorób, takich jak Hashimoto, czy zespół jelita drażliwego. Nie poleca się też ich spożywania osobom borykającym się z trądzikiem, ponieważ mykotoksyna występująca w orzeszkach ziemnych może nasilać jego objawy.

Sprawdź jak przemycić fistaszki do codziennej diety!

Najpopularniejszą formą w jakiej spożywamy orzeszki ziemne jest oczywiście chrupanie ich w nieprzetworzonej postaci. Na rynku dostępne są jednak także inne warianty tych uzależniających orzeszków – solone, karmelizowane, a nawet panierowane i smażone. Nie mniej chętnie sięgamy po nie w formie smarowidła zwanego masłem, które doskonale pasuje do kanapek, czy deserów. Aby jednak stanowiło zdrowy element diety, koniecznie spójrz na etykietę i wybierz takie, którego producent nie wzbogaca o sól, czy olej palmowy. Orzeszki ziemne wspaniałe współgrają z kuchnią azjatycką i śmiało możemy je dodawać do makaronów inspirowanych tamtejszą kuchnią. Są także niezastąpione w cukiernictwie. Znajdziemy je zarówno w popularnych batonach, jak i w wielu klasycznych ciastach.

Zobacz także https://xlblog.pl

Author

Comments are closed.

Pin It onraby.com zobacz wiecje -link.com