Stabilność każdego budynku zależy od materiałów z których został on zbudowany. Nawet najlepiej przemyślany projekt nie zapewni sukcesu jeżeli użyte materiały są nieodpowiednie. Wśród najmocniejszych i najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku są konstrukcje żelbetowe.

Czym jest żelbet?

Początki żelbetu sięgają okresu, kiedy popularny stał się beton. Materiał ten uważany był za najlepszy do realizacji niemalże każdej budowy. Beton do dzisiaj pozostaje bardzo popularny, jednakże nie jest on pozbawiony swoich wad i szybko to zauważono. Dlatego też opracowano żelbet, czyli połączenie betonu z elementami ze stali zbrojeniowej o różnym kształcie. Stal w formie siatki bądź prętów dodaje wytrzymałości, którą sam beton nie jest w stanie zapewnić.

Na przestrzeni ostatnich dekad konstrukcje żelbetowe były także wzmacniane innymi dodatkami. Dzięki temu budynki tworzone na podstawie tego materiału są bardzo trwałe. Na dodatek stosowanie różnych wzmocnień zapewnia otrzymanie dużej różnorodności w kształcie i wielkości tworzonych konstrukcji.

Konstrukcje żelbetowe – dlaczego są najlepsze?

W przeciwieństwie do betonu, konstrukcje żelbetowe potrafią wytrzymać zarówno obciążenia stałe, jak i obciążenia zmienne. Właśnie to sprawia, że żelbet jest tak dobrym materiałem do stosowania w budownictwie. Może bowiem z powodzeniem być stosowany w budynkach pełniących skrajnie różne funkcje.

Jak wyżej wspomniano, zaletą żelbetu jest też to, że umożliwia on tworzenie konstrukcji o różnych kształtach. Wszystko zależy od projektu oraz od odpowiedniego uzbrojenia. Najważniejsze w projektowaniu konstrukcji żelbetowych jest dobranie elementów wzmacniających, zazwyczaj prętów ze stali. Są one odpowiedzialne za trwałość żelbetu, zatem przy ich nieumiejętnym zastosowaniu nietrudno jest o tragedię na placu budowy.

Gdzie stosuje się konstrukcje żelbetowe?

Popularność konstrukcji żelbetowych tylko wzrosła w ciągu ostatnich lat. Nieustannie opracowywane są nowe techniki wzmacniania żelbetu. Pozwala to na stosowanie tego materiału w innowacyjny sposób. Dlatego też dobra sława jaką cieszy się żelbet na pewno nie przeminie w najbliższym czasie.

Obecnie konstrukcje żelbetowe są podstawowym materiałem podczas budowy obiektów o zastosowaniu przemysłowym. Są to między innymi hale produkcyjne i hale przemysłowe. Żelbet jest dobrym wyborem także przy konstruowaniu budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Zapewnia wytrzymałość dla całego obiektu na wiele lat, dzięki czemu użycie żelbetu gwarantuje sukces na każdym placu budowy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje żelbetowe.

Author

Comments are closed.

Pin It