To mało znane starożytne tureckie miasteczko, które jest architektoniczną perełką. Warto je odwiedzić szczególnie w przypadku wizyty w Antalyi, ponieważ leży zaledwie 50 km od niej. Co jeszcze można zobaczyć w Aspendos?

Architektura

Miasto zachwyca przede wszystkim bogactwem starożytnej architektury. Liczne pozostałości budowli i budynków, jakie znajdziemy w mieście są bardzo dobrze zachowane pomimo upływu lat.

Zabytkowy teatr

W mieście znajduje się najlepiej zachowany zabytkowy teatr z czasów rzymskich, który potrafił pomieścić, aż 15 000 widzów. Do dnia dzisiejszego teatr spełnia funkcję miejsca, gdzie organizowane są różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, ponieważ posiada świetną akustykę i nie wymaga użycia sprzętu nagłaśniającego. Przy odrobinie szczęścia zwiedzając miasto może udać się natrafić na koncerty lub inne wydarzenia muzyczne organizowane w mieście.

Zabytki z czasów starożytnych

Spacerując po mieście możemy napotkać na swojej drodze pozostałości antycznego miasta w tym stadion, bazylikę i agorę. Na terenie miasta znajdują się pozostałości starożytnych dwóch akweduktów poziomych wokół, których rozciągają się malownicze pola granatów i bardzo liczne uprawy bawełny.

Szlakiem świętego Pawła

W mieście możemy wyruszyć śladami świętego Pawła, ponieważ to właśnie tutaj pierwszy szlak wędrowny tego apostoła, natomiast drugi z nich rozpoczyna się w Perge.

Aktywność fizyczna

Jeśli jednak nie jesteś zwolennikiem zwiedzania zabytków, a w zamian za to wolisz aktywnie spędzać czas w tym tureckim mieście z pewnością nie będziesz się nudzić. Miasto dysponuje basenami, kortami tenisowymi, stadionem, polem golfowym, miejscem do wspinaczki, stadniną koni, aquaparkiem, licznymi kąpieliskami, trasami do turystyki pieszej i rowerowej, a także zoo. Znajdziesz tutaj również muzea i galerie sztuki, winnice, w których będziesz mógł skosztować pysznego lokalnego wina, dyskoteki i kluby taneczne, kasyna, kino i kręgielnię.

Sporty wodne i plażowanie

Oczywiście miasto oferuje również liczne piaszczyste plaże w tym również te dla naturystów, a wraz z nimi wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz szkółki. W mieście działają również liczne wypożyczalnie rowerów, samochodów, lub skuterów. Na terenie miasta istnieje bardzo dobre połączenie komunikacyjne, nie musimy więc się martwić o transport. Turystyczne miasto Aspendos turystyczne jest bardzo przyjazne dla zwiedzających. Jest to również bardzo dobra baza wypadowa. Jest to stosunkowo tanie miasto, a z niego z łatwością możemy dostać się do Antalyi, Side czy Manavgat.

Author

Comments are closed.

Pin It https://buzzhouse.pl/nowoczesnosc-z-nuta-retrospekcji-meble-loftowe-jako-kwintesencja-stylu/ https://beesafe.pl/porady/przedawnienie-mandatu/ zobacz wiecje