Normy międzynarodowe nie dziwią już nikogo. Są one oznaką, że ma się do czynienia z bezpiecznymi produktami w różnych sektorach. Przykładem może być m.in. certyfikat GMP Plus, który można zdobyć m.in. dzięki firmie DJB doradztwo. Oto certyfikat, który dedykowany jest dla sektora pasz.

Komitet ds. Karmy dla Zwierząt

Wysoka jakość karmy dla zwierząt ma istotne znaczenie. Chociażby z tego względu, że wpływa to również na jakość mięsa z jakim w przyszłości będą mieli do czynienia konsumenci. Rolnicy zwracają uwagę na to, czy kupują paszę, która posiada certyfikat GMP. To międzynarodowy standard, który został opracowany przez holenderską instytucję – Komitet ds. Karmy dla Zwierząt (Product Board Animal Feed- PDV). Uwaga! O certyfikat mogą postarać się nie tylko producenci pasz. To także norma określającą wymagania dla wielu innych firm, jakie uczestniczą w całym łańcuchu (np. firmy transportowe).

Rodzaje standardów GMP

Nie można jednak mówić o jednej grupie tych międzynarodowych norm. Dzieli się je na kilka rodzai:

  • GMP B1 – Produkcja i przetwarzanie dodatków paszowych, premiksów i pasz;
  • GMP B2 – Produkcja i sprzedaż materiałów i dodatków paszowych;
  • GMP B3 – Sprzedaż, gromadzenie i magazynowanie materiałów paszowych, dodatków paszowych i pasz;
  • GMP B4 – Transport materiałów paszowych, dodatków paszowych i pasz.

Nie można jednak zapomnieć, że mowa jest tu ogólnikowych normach. Wszystkie one muszą zostać dopasowane do potrzeb firm. Dlatego też koniecznością jest wsparcie jednostki certyfikującej, która dba o to, aby m.in. audyt GMP Plus został przeprowadzony w prawidłowy sposób.

Wymagania jakie stawia GMP Plus

Każda organizacja będzie musiała się poddać temu, jakie wymagania zapewnia norma GMP Plus. Mowa tutaj o:

  • bezpieczeństwie produkowanych pasz,
  • kierownictwie, które musi wziąć odpowiedzialność za to, co dzieje się w firmie, ze szczególnym uwzględnieniem procesu produkcyjnego,
  • prawidłowym zarządzaniu zasobami i sterowaniu całościowym procesem,
  • pomiarach, analizie i bieżącym doskonaleniu, w celu zapewnienia wysokiej jakości wyrobów.

Zalety GMP Plus

Na wdrożeniu takich standardów jest w stanie skorzystać każda firma. To m.in. zapewnienie klientów, że stosuje się prawidłowe praktyki. Klienci otrzymują pewność co do tego, że dana firma zrobiła wszystko, aby zapewnić produkty wysokiej jakości, które są bezpieczne w użytkowaniu. To także sprawna komunikacja w całym obszarze łańcucha żywnościowego, która jest zgodna z określonymi standardami. 

 

Author

Comments are closed.

Pin It https://hanza.edu.pl/stolik-pomocniczy-do-kanapy-mala-inwestycja-wielkie-mozliwosci/ onraby.com Wysoki stolik do kuchni