Nie ma wątpliwości, że Szwecja jest jednym z najchętniej wybieranych krajów zarobkowych, zarówno dla osób planujących prace krótkoterminowe (np. sezonowe), jak i dłuższą emigrację. Warto mieć jednak świadomość, że konieczne jest odpowiednie przygotowanie się do takiej pracy. Elementem, który powinien być dla nas ważny to rozliczenie dochodów ze Szwecji w Polsce. Od czego zacząć?

Jak wygląda rozliczenie dochodów ze Szwecji w Polsce?

By móc legalnie pracować na terenie Szwecji, konieczne jest wyrobienie numeru identyfikacji osobistej, czyli Personnummer/ Samordningsnumer. Są to odpowiedniki polskiego numeru PESEL, które pozwalają na łatwiejsze identyfikowanie podatnika. Warto również pamiętać, aby zatrudnić się w Szwecji legalnie. Legalna praca oznacza zatrudnienie u pracodawcy, który regularnie nie tylko wypłaca pensję, ale też opłaca nasze składki zdrowotne czy emerytalne. Pamiętajmy, że legalna praca to również gwarancja ubezpieczenia zdrowotnego. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest rozliczenie dochodów ze Szwecji w Polsce. Na rozliczenie się ze szwedzkim fiskusem mamy czas do 4 maja. Jest to deklaracja za rok ubiegły.

Rozliczenie dochodów ze Szwecji w Polsce – wskazówki

Rozliczenie dochodów ze Szwecji w Polsce pozwala na odzyskanie nadpłaconego podatku. Wielokrotnie są to pokaźne sumy, więc warto pamiętać o tym obowiązku. Do rozliczenia potrzebne będą konkretne dokumenty: od pracodawcy KU­10 albo KU­13, INKOMSTDEKLARATION 1, czyli rozliczenie roczne ze szwedzkiego urzędu, ksero dowodu osobistego lub paszportu. Jak zwiększyć zwrot podatku ze Szwecji? Jest to możliwe, jeśli uda się nam udokumentować np. dojazdy do pracy czy inne koszty jakie ponosiliśmy. Szwedzki fiskus ma 6 miesięcy na to, aby zwrócić nam należny podatek.

Author

Comments are closed.

Pin It