Przeszczep włosów jest zabiegiem, który daje szansę pacjentom na przywrócenie sobie bujnej i gęstej fryzury. Wiele osób nie wie jednak, w którym momencie powinny się zgłosić na konsultację i kiedy w ich przypadku jest najlepszy czas na przeprowadzenie omawianej procedury. Istnieje wiele aspektów, które warto rozważyć, aby wybrać odpowiedni moment dla siebie na transplantację. Kiedy można podjąć pierwsze kroki w celu wykonania u siebie wspomnianego przeszczepu włosów?

Czy istnieje pora roku, podczas której nie można wykonywać przeszczepu?

Zabieg wchodzący w zakres medycyny estetycznej, jakim jest przeszczep włosów, można wykonywać o dowolnej porze roku. Zdarza się, iż pacjenci zastanawiają się, czy np. nadmierne promieniowanie słoneczne, na które są narażeni latem oraz podwyższone temperatury mogą wpływać na powodzenie zabiegu.

 

Pacjenci decydujący się na przeszczep w sezonie letnim powinni wystrzegać się częstej ekspozycji na słońce, zrezygnować tymczasowo z opalania, pić dużo wody i unikać miejsc, w których wysoka temperatura może powodować nadmierną potliwość skóry. Pot może wpływać na proces gojenia się i delikatnie go utrudniać. Tak samo jest w przypadku kąpieli w słonej lub chlorowanej wodzie, czy przebywania w nasłonecznionych lokalizacjach. Sól i chlor utrudniają rekonwalescencję, a promieniowanie słoneczne może powodować podrażnienia już naruszonej skóry głowy.

 

Zimą natomiast w razie wykonania przeszczepu odradza się noszenia czapki i innych nakryć głowy, by nie podrażniać skóry i zapewnić jej wystarczającą przewiewność.

 

Zabieg ten można wykonać zatem o każdej porze roku, zwracając jednak uwagę na sposób rekonwalescencji i postępowania po przeszczepie.

Wiek pacjenta, a przeszczep włosów

Teoretycznie wypadanie włosów najczęściej dotyczy osób w średnim wieku i starszych. Ma to związek z naturalnym procesem starzenia. Zdarza się jednak, iż uwarunkowania genetyczne, choroby, przeprowadzane leczenie lub urazy mechaniczne przyczyniają się do łysienia w znacznie młodszym wieku. W takiej sytuacji to nie wiek, a ewentualne przeciwwskazania są przeszkodą w wykonaniu zabiegu.

 

Jak wiadomo, przeszczep to ostatnia metoda, na jaką decydują się pacjenci. Jeżeli zauważa się u siebie postępujące łysienie, warto zastanowić się nad działaniami odwracającymi lub spowalniającymi ten proces. Istnieją zabiegi medycyny estetycznej, które mogą odżywiać cebulki włosów, poprawiać krążenie skóry głowy, a tym samym stwarzać lepsze warunki do wzrostu włosów osłabionych i podatnych na wypadanie.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu?

Kiedy lekarz może zarekomendować pacjentowi przeszczep włosów? Może tak być w momencie, gdy cierpi on na łysienie androgenowe. To choroba warunkowana genetycznie, która ma związek z nadwrażliwością mieszków włosowych i ich stopniowym osłabieniem. Z tego powodu włosy zaczynają stopniowo przybierać postać meszku. Ta choroba dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jest to wskazanie do wykonania transplantacji włosów.

 

Kolejnym powodem do wykonania przeszczepu jest ubytek włosów, który ma związek z mechanicznymi urazami, oparzeniami, czy nadmiernym napromieniowaniem. Niekiedy przyczyną łysienia są przebyte choroby skóry, które spowodowały wypadnięcie włosów bez możliwości ich ponownego wzrostu. W takiej sytuacji pacjent może zdecydować się na przeszczep. Włosy do transplantacji mogą zostać pobrane z innych obszarów głowy, z pleców, z klatki piersiowej, a nawet z brody.

 

Jednocześnie należy pamiętać, że do zabiegu nie zakwalifikuje się pacjent z nieuregulowaną cukrzycą, chorobami nowotworowymi, chorobami nerek, wątroby, układu krążenia oraz z łuszczycą. Przeciwwskazaniem są także uczulenia na preparaty stosowane w trakcie omawianej procedury i łysienie plackowate. To ostatnie to przewlekła choroba, która powoduje uszkodzenie mieszków włosowych. Wykonanie przeszczepu u osoby z tą chorobą mogłoby zakończyć się niepowodzeniem i utratą transplantowanych graftów.

 

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy wykonać przeszczep włosów, możesz porozmawiać o swoich niepokojach i wątpliwościach na konsultacji w Klinice Novoderm w Łodzi.

Author

Comments are closed.

Pin It https://beesafe.pl/porady/niewazny-dowod-osobisty/ Industrialny metalowy kwietnik stojący zobacz wiecej